معرفی سفیر یا نمایندگی
ساختار سیاسی

ساختار سیاسی:

قانون اساسی تونس در سال 2014 ( 3 سال پس از انقلاب ) بازنویسی شده است. نوع نظام جمهوری است. رئیس جمهوری با رای مستقیم مردم برای مدت 5 سال انتخاب می شود. رئیس جمهور همچنین نخست وزیر را تعیین می کند و وزراء از مجلس رای اعتماد می گیرند.نمایندگان مجلس نیز که تعداد آنها 217 نفر است با رای مستقیم مردم به مدت 5 سال انتخاب می شوند. آخرین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در سال 2014 برگزار شده و انتخابات بعدی قرار است در سال 2019 برگزار شود.    

حدود 216 حزب سیاسی در تونس بطور رسمی ثبت و دارای مجوز گردیده است که مهمترین آنها که سهم قابل توجهی از قدرت را در دست دارند "حزب نداء تونس"و "حزب النهضه" می باشند.

حبیب بورقیبه نخستین رئیس جمهوری تونس پس از استقلال است. در سال 1987 زین العابدین بن علی بورقیبه را از قدرت برکنار و حصر اجباری نمود و قدرت را به دست گرفت. بن علی در سال 2011 طی انقلابی موسوم به بهار عربی سرنگون و از کشور گریخت. پس از انقلاب، با برگزاری انتخابات آقای محمد منصف مرزوقی به عنوان سومین رئیس جمهوری تونس و نخستین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک در جهان عرب به عنوان رئیس جمهوری تونس برگزیده شد. رئیس جمهوری کنونی تونس محمد باجی قائد السبسی است که طی انتخاباتی آزاد در سال 2014 به قدرت رسیده است. خیزش های جهان عرب موسوم به بهار عربی از تونس آغاز گردید و به کشورهای دیگر سرایت کرد در عین حال در میان کشورهائی که انقلاب های بهار عربی را تجربه کردند، تونس تنها نمونه موفق شناخته می شود که توانسته پس از انقلاب به دموکراسی دست یابد. در عین حال همه اعتراف دارند علیرغم اینکه جمهوری تونس پس از انقلاب خود به یک دموکراسی دست یافته ولی اوضاع این کشور از نظر اقتصادی و شیوع فساد به مراتب وخیم تر از دوران پیش از انقلاب گردیده است.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر