يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
فرهنگ

  تاريخچه ارتباطات فرهنگي ايران و تونس

 

 تونسکشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است. پایتخت این کشور شهر تونس است. تونس كه مردم آن اصالتا از نژاد بربر مي باشند، در تاريخ خويش به دليل موقعيت جغرافي اش شاهد حضور اقوام گوناگوني مانند فينيقي ها، وندال هاي آلماني تبار، ايراني ها، بيزانتي ها، عرب ها، ترك ها و فرانسوي ها بوده تا سرانجام در ۱۹۵۶ از فرانسه استقلال یافت و حببیب بورقیبه اولین رئیس جمهور این کشور شد و پس از وي  زين العابدين بن علي رئيس جمهور اين كشور شد که با انقلاب مردم تونس حکومت وی سقوط نیز کرد.

نظام تونس جمهوري و دين رسمي آن اسلام و زبان رسمي این کشور عربي مي باشد گرچه اكثر مردم با فعاليت فرهنگي عميق فرانسه در دوران استعمار تونس كه بيش از  هفت دهه طول كشيد، به زبان  فرانسوي هم مسلط هستند حتي مي توان گفت كه زبان فرانسه زبان علمي تونسي ها مي باشد.

تونس داراي 24 استان است كه استان هاي تونس، سوسه، مهديه، نابل و قيروان از استان هاي مهم گردشگري اين كشور مي باشد و شهر حمامات به ويژه بخش ياسمين حمامات از مهمترين مراکز توريستي تونس مي باشد.

  

·   عمق  تاريخي ارتباطات ايران و تونس

 ایرانیان یکی از اقوامی بوده‌اند که نقش عمده‌ای در شکل‌گیری تمدن و فرهنگ به ويژه فرهنگ و تمدن اسلامی در تونس داشته‌اند و آثار فرهنگ ایرانی در بخش‌های گوناگون تمدني و فرهنگي تونس نمود داشته و دارد كه با رجوع به كتاب «العلاقات بين تونس و ايران عبر التاريخ» تاليف ايرانشناس معاصر تونس مرحوم عثمان كعاك مي توان به عمق ارتباطات فرهنگي ايران و تونس پي برد. در بسیاری از عنصرهای فرهنگی کشور تونس همچون زبان، معماري، موسيقي، آداب مردمی، خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها و زینت‌آلات می‌توان نمودهاي بسياري را از فرهنگ ایرانی اسلامي به ويژه با صبغه خراساني آن جستجو كرد. در گویش عربی کاربردی در تونس، بیش از۲۰۰ واژه با ریشه فارسي دیده می‌شود که برخی از آن‌ها عبارتند از: قيروان، گلیم، نارنج، مرزبان، میخانه، رشته، دهقان، دستور و بسیاری واژه‌های دیگر.

در آغاز دوره اسلامی نفوذ فرهنگ ایرانی در تونس با حضور گروهی از سپاهیان ایراني اهل خراسان در میان لشگر عقبة بن نافع كه مسجد تاريخي خويش را در سال 51 هجري در قيروان تونس بنا نهاد،  آغاز می‌شود و در زمان ضعف حکومت صنهاجي ها به اوج خود می‌رسد. در این دوره، امیران ایرانی از دودمان بنوخراسان مدتی بر شهر تونس فرمان می‌رانند. برخی از فقیهان و اندیشمندان اسلامی تونس مانند امام سحنون نیشابوری، اسد بن فرات نیشابوری، عبدالله بن فروخ فارسی و خالد بن یزید فارسی ایرانی‌تبار بوده‌اند.

امروزه برخی از خیابان‌ها، بيمارستان ها، مراكز علمي دانشگاهي تونس با نام مشاهیر و شهرهای ایرانی چون حافظ، مولوی، خیام، ابن سینا، فارابی و رازی، اصفهان، شيراز و تهران، نامگذاری شده‌اند.

  

·   ارتباطات فرهنگي معاصر ايران و تونس

ارتباطات فرهنگي ايران و تونس در سال 1346 با امضاي موافقت نامه فرهنگي بين دو كشور وارد مرحله رسمي خويش شد كه عليرغم تحولات سياسي دو كشور، اين ارتباطات فرهنگي بين دو كشور تاكنون ادامه دارد و با تعیین مكاني جهت رايزني فرهنگي در اسفند 1385، اين ارتباطات در سطح خوبي فعال شد. انجام فعالیت های فرهنگی گوناگون شامل برگزاری کلاس های آموزش زبان فارسی و گرفتن مجوز از وزارت خارجه تونس جهت فعالیت بخش فرهنگی، برپایی کارگاه آموزش خط نستعلیق در تونس و فراهم کردن زمینه جهت ورود سینما، تئاتر و موسیقی ایرانی به جشنواره های بین المللی تونس (مانند جشنواره های قرطاج و موسیقات و...)، برگزاری نخستین هفته فرهنگی تونس در ایران پس از 53 سال از برقراری ارتباطات رسمی تونس با ایران، که پس از پیروزی انقلاب کرامت در 16 آبان 1391 مطابق با 6 نوامبر 2012 در محل تالار سوره حوزه هنری تهران و با حضور وزراء فرهنگ تونس و ایران افتتاح شد. از جمله فعالیت های کشورمان در تونس می باشد.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران