يکشنبه ٠١ ارديبهشت ١٣٩٨
گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
رسانه ها

رسانه های تونس

فعالیت های رسانه ای در قالب انتشار روزنامه در کشور تونس به زمان قبل از استقلال یعنی از سال 1881 تا 1956 که این کشور تحت سلطه استعمار فرانسه بود باز می گردد. در این دوران هر چند روزنامه نگاری و فعالیت رسانه ای در تونس به شکل امروزی آن، پیشرفته و عمیق نبود، ولی تعدد روزنامه ها و مجلات در تاریخ استعمار تونس نشان دهنده ریشه دار بودن این حرفه در تونس می باشد.

در سالهای پس از استقلال و خصوصا در دوره 23 ساله حکومت بن علی تا قبل از انقلاب مردمی 14 ژانویه 2011 ممیزی و سانسور شدیدی در تونس رواج داشت و فعالیت های رسانه ای و انتشار کتب زیر نظر وزارت کشور و با محدودیت های فراوان انجام می شد. به اقرار متفکرین و شخصیت های رسانه ای یکی از دستاوردهای انقلاب تونس آزادی و توسعه رسانه ای بوده، هر چند رسانه های این کشور از عمق کافی برخوردار نمی باشند.

در فصل هشتم قانون اساسی تونس موضوع آزادی های فکری و مطبوعاتی و انتشاراتی تحت نظر دولت این کشور مورد تاکید قرار گرفته است. به این جهت هایکا (هیئت مستقل عالی رسانه هایی سمعی و بصری) بر اساس دستور شماره 116 رییس جمهور در نوامبرسال 2011 با هدف تضمین آزادی بیان و حفظ استقلال رسانه ها تشکیل شد. رسانه های سمعی و بصری تونس زیر نظر(هایکا -HAICA) فعالیت می کنند و در صورت مشاهده تخلف هر یک از رسانه ها، این هیئت می تواند ضمن رسیدگی به تخلفات آن ها، دستور جلوگیری از پخش برنامه داده و یا ممانعت از ادامه فعالیت آن رسانه را صادر کند.آخرین اخبار فعالیتهای هایکا را می توان در سایت مربوط به این هیئت به نشانی haica.tnمشاهده نمود. همچنین فهرست کامل اسامی شبکه های تلویزیونی و رادیویی خصوصی و دولتی فعال در تونس را در این سایت می توان یافت.

در این گزارش، نگاهی اجمالی به وضعیت رسانه های تونس خواهیم داشت و با اشکال مختلف رسانه و مراکز خبری و تولیدی رسانه ای در این کشور در چهار بخش خبرگزاری ها، رسانه های مکتوب، رادیو و تلویزیون و سایت های خبری اینترنتی بیشتر آشنا خواهیم شد.

خبرگزاری:

خبرگزاری تونس(TAP) که به آن به اختصار وات (وکاله الانباء تونسی) هم می گویند به عنوان تنها خبرگزاری فعال در این کشور در سال ۱۹۶۱ تاسیس شد. این خبرگزاری در تمام مراکز استان ها و برخی شهرهای مهم تونس دارای  نمایندگی‌ها می‌باشد. اما به گفته مسئولین آن هیچ نمایندگی در هیچ یک از کشورهای خارجی ندارد.

در سفر آقای محمد خدادی مدیر عامل وقت خبرگزاری جمهوری اسلامی به تونس در سال 1396، و بازدید وی از خبرگزاری تونس، تفاهم نامه همکاری میان دو خبرگزاری با هدف تبادل اخبار و تقویت همکاری های فنی به امضاء رسید.

رسانه های مکتوب:

در حال حاضر در کشور تونس چند روزنامه و هفته نامه و مجله منتشر به شرح زیر منتشرمی شود:

- روزنامه های عربی الصباح ، الشروق، الصحافه، الصریح و روزنامه المغرب،

- روزنامه های فرانسه زبان لاپرس و لوکوتیدین

- هفته نامه الشارع المغاربی و ماهنامه لیدرز که به زبان فرانسه و عربی منتشر می شود و مجله المرصد الاقتصادی.

لازم به ذکر است که سایت های الکترونیکی و صفحات مربوط به این نشریات در فضای مجازی فعال بوه و تعداد زیادی از مراجعه کنندگان را به خود جذب نموده اند.

گفتنی است که برخی مطبوعات که در دیگر کشورها به چاپ می رسند نیز همزمان در تونس منتشر شده و در اختیار مخاطبین قرار می گیرند. از جمله این مطبوعات روزنامه العرب است که نسخه اصلی آن در انگلستان منتشر می شود.

رادیوها:

اولین رادیوی خصوصی در تونس در نوامبر 2003 راه اندازی شد. رادیو های فعال در تونس تعدادشان به 28 شبکه رادیویی می رسد. از این تعداد12 شبکه رادیوی دولتی هستند و مابقی متعلق به بخش خصوصی می باشند. اکثر این شبکه ها به زبان و لهجه تونسی برنامه های خود را ارائه می کنند. تنها برنامه های رادیو بین المللی تونس به زبان های فرانسوی، انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی و اسپانیایی پخش می شود. بسیاری از رادیو های فعال در تونس نیز برد کشوری نداشته و امواج آن ها صرفا منطقه خاصی از کشور را پوشش می دهد. اسامی تعدادی از شبکه های رادیویی تونسی عبارت است از: رادیو منستیر، رادیو موزاییک، رادیو جوهره FM، رادیو جوانان، رادیو فرهنگ، رادیو زیتونه، رادیو شمس FM، رادیو اکسپرس، رادیو اکسیژن، رادیو IFM، رادیو MISK، رادیو کاپ FM(رادیو ساحل)، رادیو 6 ، رادیو MED، رادیو ML(رادیو امید)، رادیو RTCI(رادیو دولتی بین المللی تونس به زبان فرانسوی و ایتالیایی و ... )، رادیو صراحه، رادیو پاناراما، رادیو قفصه، رادیو کاف و رادیو قرآن کریم بر روی موج اف ام در تمام نقاط تونس قابل دریافت هستند.

در مجموع با توجه به سهولت راه اندازی شبکه های رادیویی نسبت به شبکه های تلویزیونی، تنوع شبکه های رادیویی تونسی به مراتب بیشتر از شبکه های تلویزیونی است.

تلویزیون ها:

اولین شبکه تلویزیونی دولتی تونس در سال 1965 آغاز به کار کرد و در سال 1983 دومین شبکه دولتی این کشور افتتاح شد. در سال 2005 در زمان حکومت بن علی بر تونس اولین تلویزیون خصوصی این کشور فعالیت خود را آغاز کرد. شبکه تلویزیونی حنبعل که در حال حاضر نیز فعال می باشد در سال 2005 شروع به فعالیت رسانه ای کرد.

در حال حاضر علاوه بر دو شبکه تلویزیونی دولتی 1 و 2 و 15 شبکه های تلویزیونی خصوصی در تونس فعال می باشند که مخاطبین امواج این شبکه ها را از طریق ماهواره دریافت می کنند. مهم ترین شبکه های تلویزیونی خصوصی تونس عبارتند از: الحوار التونسی(2003) ، شبکه حنبعل (2005) ، شبکه نسمه (2007) ، تلفزه تونس (2010)، شبکه تونسنا(2012) ، شبکه جنوبیه (2012) شبکه الاخباریه (2012)، شبکه شبکه زیتونه(2012) ، شبکه الانسان(2013) ، شبکه تلفزه تی وی (2013) ، شبکه زیتونه هدایه (2013) ، المغرب العربی 24(2013) ، ام تونزیا (2015) شبکه التاسعه (2015) ، فرست تی وی(2014) و آخرین تلویزیون خصوصی در سال 2017 به نام قرطاج پلاس افتتاح گردید. این شبکه تلویزیونی بیشتر به پخش فیلم و سریال های ترکیه ای و آمریکایی و پخش موسیقی می پردازد.

بر اساس نظر سنجی های صورت گرفته شبکه نسمه و حوار تونسی جزء پر بیننده ترین شبکه های تلویزیونی تونس می باشند.

بسیاری از شبکه های تلویزیونی و رادیویی همزمان از طریق فضای مجازی(سایت و فیسبوک) نیز با مخاطبین خود در ارتباط می باشد.  

سایت های خبری:

همزمان با گسترش فضای مجازی و گرایش عمومی به این فضای رسانه ای، بسیاری از علاقمندان به فعالیت های رسانه ای و خبری و مدیران احزاب و گروه های اجتماعی اقدام به تاسیس سایت های خبری نموده و از این طریق دیدگاه های خود را در جامعه 11 میلیون نفری تونس دنبال می کنند برخی صاحب نظران معتقدند از دلایل مهم پیروزی انقلاب تونس شبکه های اجتماعی و از جمله مهم ترین آن ها فیسبوک بوده است به طوری که انتشار اخبار تحولات سیاسی و اجتماعی در مدت کوتاهی منجر به سقوط نظام بن علی گردید. در حال حاضر نیز تمام مراکز دولتی و اکثر فعالان سیاسی، اجتماعی و رسانه ای تونس علاوه بر دارا بودن سایت های اینترنتی در فیسبوک نیز دارای صفحه می باشند.

مهم ترین سایت های خبری تونس عبارتند از:

تونس الآن : http://tunisianow.net.tn/

باب نت: https://www.babnet.net/index.php

الرای التونسی: http://raitunisia.com/

مغرب نیوز: http://maghrebnews.org/arabnews/

وطن نیوز: https://alwatannews.tn/

تونسی تلگراف: http://tunisie-telegraph.com/

تونسین: http://www.tunisien.tn/

هنا تونس: http://www.hounatounes.com/

24 ساعه : http://news24heures.com/

آفریکن منجر : http://www.kapitalis.com/anbaa-tounes/

انباء تونس: http://www.kapitalis.com/anbaa-tounes/

آخر خبر: http://www.akherkhabaronline.com/ar/

الرقمیه : https://www.arrakmia.com/

شارع المغاربی: http://acharaa.com/

الاخباریه: http://www.alikhbariaattounsia.com/

حقایق اونلاین: https://www.hakaekonline.com/

جمهوریه: http://www.jomhouria.com/

الجریده: https://www.aljarida.com.tn/

العربی الجدید: https://www.alaraby.co.uk/portal

لیدرز: http://ar.leaders.com.tn/

نواه: https://nawaat.org/portail/ar/

روزنامه المغرب: http://ar.lemaghreb.tn/

روزنامه الشروق: http://www.alchourouk.com/

روزنامه الصریح: http://www.assarih.com/

روزنامه الصباح: http://www.assabahnews.tn/

تورس: https://www.turess.com/

المصدر: https://ar.webmanagercenter.com/

المحور العربی: http://alme7war.com/

مرصد: https://www.observatoire-securite.tn/ar/

تونس 24: https://t24.tn/

النهار نیوز: https://www.annaharnews.tn/

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران