1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - آشنایی با تونس
گالری
access deny
پیوند ها

 

آشنایی با جمهوری تونس


تونِس کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است. اين کشور همچنين از شمال به کوه‌هاى اطلس و از جنوب به مناطق صحرائى محدود مى‌گردد. پایتخت این کشور شهر تونس است.

تونس در ۱۹۵۶ از فرانسه استقلال پیدا کرد و حبیب بورقیبه اولین رئیس جمهور و حاکم مطلقه این کشور بود که بدنبال یک دوره اعتراضات محدود و خیابانی مردم پس از 31 سال حکومت، در سال 1987 به دست زین‌العابدین بن علی، افسر عالیرتبه پلیس، سرنگون شد. بن علی نیز پس از 23 سال در شرایطی مشابه، در نیمه ژانویه 2011 (24 دی 1389) سرنگون شد و به عربستان سعودی گریخت. نام این اعتراضات خیابانی مردم به انقلاب گل یاسمن شهرت یافت. زبان اول مردم این کشور عربی و زبان دوم آن ها فرانسوی و مذهب 99% آنان اسلام است.

تونس فعلى در قديم معروف به کارتاژ و به قول اعراب (قرطاچه) بوده است، البته کارتاژ امروزه يکى از شهرهاى باستانى تونس مى‌باشد. کارتاژ در سده‌هاى قبل از ميلاد از بزرگترين دولت‌هاى بازرگانى محسوب مى‌شد. اهميت بازرگانى آن به موقعيت ژئوپليتيک آن بستگى داشت. تاريخ کاتاژ به سدهٔ نهم پيش از ميلاد مى‌رسد.


پرچم
مختصات
شرقی′۹°۱۰ شمالی′۵۰°۳۶

پایتخت
شهر تونس

زبان رسمی
عربی

مساحت
مساحت ۱۶۳٬۶۱۰کیلومتر مربع

واحد پول
دينار تونس (TND)

دامنه اینترنتی
.tn

پیش‌شماره تلفنی
+216

 

 

جغرافیا     

1) جغرافیای طبیعی

تونس شمالی‌ترین کشور قارهٔ آفریقاست. پهناوری آن ۱۶۳،۶۱۰ کیلومتر مربع بوده و دارای ۹۶۵ کیلومتر مرز مشترک با الجزایر و ۴۵۹ کیلومتر مرز مشترک با لیبی است. هم‌چنین درازای کرانه‌های آن ۱۱۴۸ کیلومتر است. بلندترین نقطهٔ آن کوه شعانبی با بلندی ۱۵۴۴ متر می‌باشد. این کشوردر 30 درجه طول و37درجه عرض شمالی واقع شده است.

اقلیم و آب و هوا
تونس سرزمینی گرم و خشک است. بخش درونی آن از بیابان‌های سنگلاخی و بخش جنوبی آن نیز از شنزارها پوشیده شده، اما کرانه‌های شمالی آن نسبتاً حاصلخیز و پوشیده از جنگل است. در شمال غربی تونس کوه‌هایی کم‌ارتفاع (دنبالهٔ شرقی رشته‌کوه‌های اطلس) وجود دارند که بلندای هیچ‌یک از ۱۵۴۴ متر فراتر نمی‌رود. تونس هم‌چنین دارای چند دریاچهٔ فصلی زمستانی است که تابستان‌ها خشک و پوشیده از نمک هستند. و با توجه به تاثیر مطلوب دریای مدیترانه و ارتفاع کوه‌های شمالی از آب و هوای معتدل دریایی برخوردار می‌باشد و خوش آب وهواترین کشور شمال آفریقاست. شهر تونس در منطقه‌ی جلگه‌ای شرق و شمال شرقی این کشور در انتهای خلیج تونس قرار گرفته و از آب و هوای بسیار معتدل برخوردار است. این شهر در ژانویه 8.9 و در جولای 25.6 درجه گرما وسالانه 622 میلی متر باران دارد.


2) جغرافیای انسانی

بیشینه مردم تونس (۹۹%) عرب‌زبان هستند. بررسی‌های ریخت‌شناسی (ژنتیکی) نشان می‌دهد که این مردم از دیدگاه نژادی همگن نیستند و آمیزه‌ای از تیره‌های گوناگون‌اند که در طول تاریخ پر فراز و نشیب این کشور از آسیا و اروپا به شمال آفریقا کوچ کرده‌اند. مردمان کرانه‌های شمالی تونس به سبب مهاجرپذیر بودن این سامان، آمیزه‌ای از بربر (آمازیغ)ها، فنیقی‌ها و کارتاژی‌ها، رومیان، وندال‌ها، الان‌ها‌ و عرب‌ها هستند. این در حالی است که مردمان بخش‌های درونی و جنوبی تونس بیشتر تبار بربر (آمازیغی) دارند. در تونس اقلیتی بربرزبان نیز می‌زیَند. بربرزبانان بیشتر در جنوب جزیره جربه، و مناطق مطماطه، الدویرات و شننی سکونت دارند.

جمعیت
بر اساس آخرین امار اعلام شده در سال 2016 جمعیت تونس 11304500می باشد.

نرخ رشد جمعیت سالانه
 1.2% (2010)

بافت جمعیتی
عرب-بربر98%، اروپايي 1%، ساير1% (2010)

نرخ رشد جمعيت
1.2% (2010)

امید به زندگی
به طور کل 74.5، برای زنان 76.5 و برای مردان 72.5 سال است. کمتراز 1/0درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.


3) جغرافیای سیاسی

تقسيمات استاني
26استان شامل؛ آريانه، باجه، بن عروس، بن زارت،قابس، قفسه، جندبه، الكاروان، كاسرينه، كبيلي، الكف، مهديه، مانوبه،‌ مدنينه، موناستير، نابول، صفاكيس، سيدي بو زيد، سيليانه، سوسه، تاتاوين، تاوزر، تونس، زاقوان

جزیره‌های مهم
 زمبره، قرقنه، جربه

شهر هاي مهم
تونس، منطقه بزرگ تونس، صفاقس،سوسه، نابل، مهدیه، باردو، باجه، قیروان، قفصه و بنزرت

نظرات